Muzyka popularna w Krakowie w latach 1953-1965

Promocja części pierwszej „Od pieśni masowej do rock and rolla (1953-1956)” – dedykowanej Pamięci Marka Grechuty – odbędzie się podczas tegorocznego Grechuta Festival. W imieniu własnym i organizatorów zapraszam 27 października 2016 r. (czwartek) o godz. 19 do Teatru Praska 52 na odczyt historyczno-multimedialny.

„Tak było… Kilka kartek z kalendarza muzycznego Krakowa”.

 

Czego słuchano, co grano i co śpiewano, jak tańczono. Część pierwsza opracowania, która powstała w latach 2006-2016.

 

„Od pieśni masowej do rock and rolla (1953-1956)” – to część pierwsza dokumentalnej trylogii prezentującej historię muzyki popularnej w Krakowie w latach 1953-1965. Opracowanie powstało na podstawie kwerendy prasy krakowskiej, z uwzględnieniem wszystkich ukazujących się w tym okresie tytułów. Pozyskane w ten sposób materiały posłużyły do stworzenia szczegółowego kalendarium najważniejszych wydarzeń życia muzycznego (koncertów, recitali, występów estradowych, imprez „Artosu” i „Estrady Krakowskiej”, premier filmów, spektakli i widowisk muzycznych, konkursów i przeglądów amatorskich zespołów artystycznych); kronikarskie zapisy uzupełniono fragmentami odnośnych publikacji prasowych (recenzji, sprawozdań, omówień, komentarzy). Najciekawsze teksty publicystyczne (artykuły, wywiady, dyskusje, polemiki, felietony, utwory poetyckie i satyryczne) dotyczące muzyki popularnej (lekkiej, rozrywkowej, tanecznej), jej rozwoju oraz znaczenia i roli, jaką pełniła w życiu codziennym krakowian, przytoczono – w obszernym wyborze – in extenso, zaopatrując je niezbędnymi objaśnieniami i uzupełnieniami.

   Zasób zawartych w kalendarium i w przeglądzie prasy informacji pozwolił na stworzenie dokumentalnego obrazu muzycznego Krakowa połowy lat 50., dając szereg precyzyjnych i różnorodnych, niekiedy zaskakujących, odpowiedzi na postawione w podtytule pracy pytania: czego wówczas słuchano? co grano i co śpiewano? jak tańczono? Analiza zgromadzonego materiału prowadzi do wniosku, iż pierwsze symptomy zmian i nieśmiałe próby przełamywania ograniczeń socrealistycznego schematyzmu w sztuce pojawiły się na długo przed Październikiem 1956 roku, zaś fakt powstania w Krakowie – w Wojewódzkim Domu Kultury „Pałac pod Baranami” w czerwcu 1954 roku zespołu MM 176 Jerzego Borowca (z A. Kurylewiczem i A. Trzaskowskim) –upoważnia do sformułowania tezy, że przed-Październikowa odwilż w polskiej muzyce popularnej zaczęła się właśnie w Krakowie. 

   Całość opracowania składać się będzie z 13 zeszytów (roczników). Ponieważ dla prezentowanej tu propozycji nie udało się pozyskać żadnego wydawcy (mimo pozytywnych opinii i komplementów odpowiadano, że: „zbyt duży koszt produkcji a zbyt mały krąg potencjalnych odbiorców”), autor zdecydował się rozpowszechniać swoją książkę na własną rękę i do witryny internetowego sklepiku wstawić cztery pierwsze zeszyty „Muzyki popularnej w Krakowie w latach 1953-1965” (dalsze części w przygotowaniu), zapraszając wszystkich zainteresowanych i „potencjalnych” odbiorców.


PROMOCJA:
Część 1 (z. I-IV): Od pieśni masowej do rock and rolla (1953-1956)

W PRZYGOTOWANIU:
Część 2 (z. V-VIII): Od rock and rolla do big-beatu (1957-1960)
Część 3 (z. IX-XIII): Od big-beatu do Beatlesów (1961-1965)

 

Bliższe informacje o sposobie nabycia (dostępu) poszczególnych zeszytów wydawnictwa internetowego „Muzyka popularna w Krakowie w latach 1953-1965” (książka w pliku pdf) uzyskają Państwo podczas wieczoru promocyjnego.

 

Organizatorzy:

 

  • Zapoznaj się z bezpłatnie udostępnionym opracowaniem.

    Zapraszam do zapoznania się z pierwszą częścią opracowania udostępnionego w wersji elektronicznej w ramach Grechuta Festival 2016.

Script logo