"Motor", 1993

Andrzej Bogunia-Paczyński jest postacią daleką od schematów. Krakowianin, z wykształcenia filolog, w przeszłości pracownik Archiwum Państwowego, dyrektor Teatru STU, sekretarz redakcji i jeden z autorów kwartalnika (ostatnio miesięcznika) "Kraków". Mając na wskroś humanistyczne zainteresowania, zrobił bardzo wiele dla spopularyzowania zapomnianych dziejów polskiej motoryzacji.

Opracowania Aleksandra M. Rostockiego i Witolda Rychtera, uważane w naszej literaturze tematu za fundamentalne, wywodzą historię organizacji automobilowych na naszych ziemiach od Warszawy. Tymczasem Bogunia-Paczyński wykazał, że pierwszą tego rodzaju organizacją był Galicyjski Klub Automobilowy, utworzony w Krakowie na początku 1908 roku; bardzo drobiazgową i szczegółowo udokumentowaną monografię na ten temat przygotował w związku z jubileuszem Automobilklubu Krakowskiego, zorganizowanym w 1988 roku.

Na przełomie 1988 i 1989 roku ukazała się (w bibliofilskim nakładzie zaledwie 1000 egzemplarzy) książeczka A. Boguni-Paczyńskiego zatytułowana "Pierwszy polski automobil". Autor obala w niej tezy Rostockiego i Rychtera, jakoby pierwsze w naszym kraju konstrukcje samochodowe powstały dopiero po I wojnie światowej - przypomina dawno zapomniane i przez to pomijane przez historyków motoryzacji automobile Star, budowane w Krakowie w roku 1912. 

Krótko po ukazaniu się tej książki sam obalił zawartą w niej swoją tezę, odnajdując i opisując inną jeszcze - wcześniejszą! - konstrukcję: automobil Wincentego Schindlera, mechanika z ul. Floriańskiej, z lat 1903-06. Publikacje na ten temat ogłoszał na łamach "Echa Krakowa", którego jest stałym współpracownikiem.

Teraz znowu zaskoczył fachowców, wydając pod koniec 1992 roku niewielki albumik "Mój Benz, moja Mercedes...". Rzecz jest niezwykle starannie przygotowana pod względem edytorskim i zawiera bardzo ciekawy materiał ikonograficzny, a dotyczy pierwszych lat obecności pod Wawelem firmy Benz, Daimler i Mercedes.

Jeden z rozdziałów jest poświęcony słynnemu malarzowi, Wojciechowi Kossakowi, który przez pewien czas był nawet prezesem Krakowskiego Klubu Automobilowego - fakt w biografii Kossaka dotychczas nieznany!

Albumik A. Boguni-Paczyńskiego ukazał się nakładem firmy Sobiesław Zasada Ltd. Gdybyż i inni ludzie naszego samochodowego biznesu w tak szlachetny i godny sposób wspierali wysiłki na rzecz odtwarzania zapomnianych dziejów naszej polskiej historii motoryzacji... Ba! 

Grzegorz Chmielewski

Script logo